Frieze LA

2024 Los Angeles

  • Taka Ishii

    -

    Featuring works by Thomas Demand, Yasuhiro Ishimoto, Yuki Kimura, Daido Moriyama, Rei Naito, Ikko Narahara, Noguchi Rika, Kumie Sugiura, Kansuke Yamamoto,

    View Preview
  • Jenkins Johnson

    -

    Featuring works by: Blessing Ngobeni

    View Preview
  • Pilar Corrias.

    A11

    Featuring works by: Sabine Moritz

    View Preview
  • Craig Starr Gallery

    D28

    Featuring works by: Richard Prince, Peter Saul, Philip Guston, Peter Cain, Billy Al Bengston, William Eggleston, Robert Bechtle, Ralph Goings, Ed Ruscha, John Chamberlain, James Rosenquist, Robert Grosvenor, Jasper Johns, Richard Serra, Edward Hopper

    View Preview
  • Lyles & King

    F12

    Featuring works by: Akea Brionne

    View Preview
  • Night Gallery

    -

    Featuring works by: Hayley Barker, Josh Callaghan, Cynthia Daignault, Carla Edwards, Paul Heyer, Tau Lewis

    View Preview
  • The Box

    A14

    Featuring works by: Naotaka Hiro, Eugenia P. Butler, & Laura Soto

    View Preview
  • Vielmetter

    A6

    Featuring works by Whitney Bedford & Andrea Bowers

    View Preview
  • Gladstone Gallery

    D14

    Featuring works by: RICHARD ALDRICH, ED ATKINS, ROBERT BECHTLE, KERSTIN BRÄTSCH, LATOYA RUBY FRAZIER, MAUREEN GALLACE, AARON GILBERT, KEITH HARING, JIM HODGES, ARTHUR JAFA, ALEX KATZ, MIKE KELLEY, PHILIPPE PARRENO, DAVID RAPPENEAU, ROBERT RAUSCHENBERG, UGO RONDINONE, ED RUSCHA, SALVO, RICHARD SERRA, RIRKRIT TIRAVANIJA, CARRIE MAE WEEMS, ANDRO WEKUA

    View Preview
  • Hannah Hoffman

    D7

    Featuring works by: Rey Akdogan, Sula Bermúdez-Silverman, Elaine Cameron-Weir, Luz Carabaño, Talia Chetrit, Tony Cokes, Ann Craven, Darrel Ellis, Rochelle Feinstein, Maren Karlson, Barbara Kasten, Dominique Knowles, Caitlin MacQueen, Monica Majoli, Andy Robert, Raphaela Simon, Joe Zorrilla

    View Preview
  • Kaufmann Repetto

    B5

    Featuring works by: Featuring works by: Andrea Bowers, Katherine Bradford, Talia Chetrit, Corydon Cowansage, Anthea Hamilton, Dianna Molzan, Skuja Braden, Billy Sullivan and Pae White.

    View Preview
  • Lehmann Maupin

    E10

    Featuring works by: Kim Yun Shin, Lee Bul, Heidi Bucher, Mandy El-Sayegh, Liza Lou, Billie Zangewa

    View Preview
  • Perrotin -

    E07

    Featuring works by: Gregor Hildebrandt. Daniel Arsham, Cristina Banban, Genesis Belanger, Jean-Philippe Delhomme, Henry Gunderson, Alain Jacquet, Kara Joslyn, Takashi Murakami, Jim Meyerson, MSCHF, Danielle Orchard, GaHee Park, Paola Pivi, Yu-Xin Su, Xiyao Wang and Chang Yachin.

    View Preview
  • Thaddaeus Ropac.

    E07

    Featuring works by: Alvaro Barrington, Georg Baselitz, Oliver Beer, Tony Cragg, Richard Deacon, VALIE EXPORT, Martha Jungwirth, Alex Katz, Jonathan Lasker, Robert Longo, Tom Sachs, Robert Rauschenberg, Daniel Richter, Erwin Wurm

    View Preview
  • Chateau Shatto

    B14

    Featuring works by: Fiona Connor, Charlie Engelman, Cecile B. Evans, Alan Lynch, Zeinab Saleh, Julia Yerger

    View Preview
  • Gagosian.

    D13

    Featuring works by: Derrick Adams, Cy Gavin, Theaster Gates, Lauren Halsey, Rick Lowe

    View Preview
  • Lisson Gallery

    A3

    Featuring works by: Christopher LeBrun, Olga de Amaral, Tony Bechara, Anish Kapoor, Hiroshi Sugimoto, Hugh Hayden, Olga de Amaral, Rodney Graham, Joanna Pousette-Dart, Kelly Akashi, Ryan Gander, Wael Shawky, Li Ran, Carmen Herrera, Pedro Reyes, Sarah Cunningham, Helio Oiticica, John Akomfrah, Leon Polk Smith, Allora & Calzadilla, Shirazeh Houshiary, Spencer Finch, Tony Bechara, Dexter Dalwood, Peter Joseph

    View Preview
  • OMR

    C13

    Featuring works by: Pia Camil, Simon Fujiwara, Gabriel Rico, Eduardo Sarabia, Sebastian Silva

    + off site pop-up: DOUG AITKEN, ATELIER VAN LIESHOUT, MATTI BRAUN, PIA CAMIL, CLAUDIA COMTE, JOSE DÁVILA, SIMON FUJIWARA, ALICJA KWADE, TONY MATELLI, JORGE MÉNDEZ BLAKE, ANA MONTIEL, GABRIEL RICO, EDUARDO SARABIA, SUPERFLEX, TROIKA

    View Preview
  • Roberts Projects

    C9

    Featuring works by: Amoako Boafo, Daniel Crews-Chubb, Suchitra Mattai, Collins Obijiaku, Ed Templeton, Breanna Youngblood, Noah Davis, Betye Saar, Alexandre Diop

    View Preview
  • Sean Kelly

    A18

    Featuring works by: Awol Erizku

    View Preview
  • Almine Rech

    E11

    Featuring works by: Farah Atassi, Oliver Beer, Brian Calvin, George Condo, Xavier Daniels, Sasha Ferre, Daniel Gibson, Peter Halley, Federico Herrero, Marcus Jansen, Alexandre Lenoir, Erik Lindman, Ines Longevial, Sam McKinniss, Tursic & Mille, Gwen O'Neil, Sylvia Ong, Otis Kwame Kye Quaicoe, Nathaniel Mary Quinn, Umar Rashid, Ryan Schneider, Vaughn Spann, Emma Stern, DeWain Valentine, Chloe Wise

    View Preview
  • Jack Shainman Gallery

    C4

    Featuring works by: Lyne Lapointe, Charisse Pearline Watson, Odili Donald Odita, Gordon Parks, Emanoel Araujo, Ifeyinwa Joy Chiamonwu, Hank Willis Thomas, El Anatsui, Jesse Krimes, Nick Cave, Carlos Vega, Claudette Schreders, Barkley L. Hendricks,

    View Preview
  • L.A. Louver

    C12

    Featuring works by: Terry Allen

    View Preview
  • Matthew Marks Gallery.

    -

    Featuring works by: Alex Da Corte, Simone Leigh, Trisha Donnelly, Julia Phillips, Cy Twombly, Ken Price, Gary Hume, Paul Sietsema, Joan Brown, Nan Goldin

    View Preview
  • Proyectos Monclova

    E13

    Featured works by: Aydee Rodriguez Lopez

    View Preview
  • Shulamit Nazarian

    F9

    Featuring works by: Wildline Cadet

    View Preview
  • James Cohan -

    C5

    Featuring works by: Yinka Shonibare CBE, Monir Shahroudy Farmanfarmian, Trenton Doyle Hancock, Christopher Myers, Josiah McElheny, Kathy Butterly, Byron Kim, Elias Sime, Jordan Nassar, Mernet Larsen, Eamon Ore-Giron, Lee Mullican, Katie Paterson, Fred Tomaselli

    View Preview
  • White Cube.

    E2

    Featured works by: GEORG BASELITZ, LYNNE DREXLER, TRACEY EMIN, SARA FLORES, GÜNTHER FÖRG, THEASTER GATES, ANTONY GORMLEY, MONA HATOUM, AL HELD, DAMIEN HIRST, IMI KNOEBEL, IBRAHIM MAHAMA, CHRISTIAN MARCLAY, DÓRA MAURER, TIONA NEKKIA MCCLODDEN, JOSIAH MCELHENY, JULIE MEHRETU, HARLAND MILLER, VIRGINIA OVERTON, LYGIA PAPE, PARK SEO-BO, A.R. PENCK, MARINA RHEINGANTZ, HAIM STEINBACH

    View Preview
  • Anat Ebgi.

    E17

    Featuring works by: Gloria Klein, Jordan Nassar, Meeson Pae

    View Preview
  • BANK

    E19

    Featuring works by: Bai Yiyi, Liang Hao, Lin Ke, Sun Yitian, Patty Chang, Chen Tianzhuo

    View Preview
  • Commonwealth and Council

    B17

    Featured works by: Lotus L. Kang, Suki Seokyeong Kang

    View Preview
  • Dastan Gallery

    B18

    Featuring works by: Andisheh Avini, Homa Delvaray, Hoda Kashiha, Newsha Tavakolian, Farideh Lashai, Maryam Hoseini

    View Preview
  • Gallery Hyundai.

    B10

    Featuring works by: Kim Sung Yoon

    Additional artists: Yoo Eui Jeong, Choong Sup Lim, Lee Kun-Yong, Lee Kang-So, Shin Sung Hy, Yun-Hee Toh, Minjung Kim, Yoo Geun-Taek

    View Preview
  • François Ghebaly -

    B06

    Featuring works by: Christine Sun Kim, Dominique Moody, EJ Hill, Elizabeth Glaessner, Frances Stark, Max Hooper Schneider, Patricia Iglesias Peco, Sayre Gomez, Sharif Farrag

    View Preview
  • Marc Selwyn

    -

    Featuring works by: Frank Bowling, Michelle Stuart, Lee Bontecou, Larry Bell, Jay DeFeo, Richard Misrach, Cameron, Rodolfo Abularach, Hannah Wilke, Kristen Morgin, Cynthia Talmadge, Tom Knechtel, Joey Terrill, Allen Ruppersberg, William Leavitt, Channing Hansen, Eva Hesse

    View Preview
  • Micki Meng

    -

    Featuring works by: Jean Katambayi Mukendi

    View Preview
  • Nonaka-Hill

    E05

    Featuring works by: Koichi Enomoto, Rando Aso, Ulala Imai, Kiyomizu Rokubey VII, Kentaro Kawabata, Tadaaki Kuwayama, Michio Koinuma, Jiro Nagase, Masaomi Yasunaga, Kenzi Shiokava

    View Preview
  • Regen Projects

    B04

    Featuring works by: Doug Aitken, Matthew Barney, Kevin Beasley, Walead Beshty, Abraham Cruzvillegas, Georgia Gardner Gray, Rachel Harrison, Alex Hubbard, Elliott Hundley, Anish Kapoor, Liz Larner, Marilyn Minter, Rebecca Morris, Catherine Opie, Silke Otto-Knapp, Raymond Pettibon, Jack Pierson, Daniel Richter, Sable Elyse Smith, Wolfgang Tillmans, Gillian Wearing, James Welling, Alberta Whittle, Sue Williams, Andrea Zittel

    View Preview
  • Stephen Friedman Gallery.

    E09

    Featuring works by: Luiz Zerbini.

    View Preview
  • Tanya Bonakdar Gallery

    A12

    Featuring works by: KELLY AKASHI, UTA BARTH, MATH BASS, SANDRA CINTO, OLAFUR ELIASSON, JÓNSI, LAURA LIMA, CHARLES LONG, LISA OPPENHEIM, AMALIA PICA, ANALIA SABAN, TOMAS SARACENO, HAIM STEINBACH, GILLIAN WEARING, LISA WILLIAMSON, DANA POWELL

    View Preview
  • Victoria Miro -

    B9

    Featured works by: Hernan Bas

    Viewing room works by: Jules de Balincourt, Yayoi Kusama, Wangechi Mutu, Howardena Pindell, Stephen Willats

    View Preview
  • Xavier Hufkens -

    B3

    Featuring works by: David Altmejd, Harold Ancart, Huma Bhabha, McArthur Binion, Louise Bourgeois, Tracey Emin, Sayre Gomez, Thomas Houseago, Wyatt Kahn, Sherrie Levine, Robert Mapplethorpe, Alice Neel, Ken Price, Sterling Ruby, Cecilia Vicuña, Frank Walter

    View Preview
  • Anton Kern Gallery

    B19

    Featuring works by: Margot Bergman, Ellen Berkenblit, Leo Mock, Nathalie Du Pasquier, Alessandro Pessoli, Lara Schnitger, Yuli Yamagata

    View Preview
  • David Zwirner.

    -

    Featuring works by: Joe Bradley, Raymond Pettibon, Robert Ryman, Josef Albers, John McCracken, Suzan Frecon, Yayoi Kusama, Jonas Wood, Dana Schutz, Steven Shearer, Lisa Yuskavage, Alice Neel, Katherine Bernhardt, Rose Wylie, Huma Bhabha, Chris Ofili, Portia Zvavahera, Noah Davis, Wolfgang Tillmans, R. Crumb

    View Preview
  • Hauser & Wirth -

    -

    Featuring works by: Rita Ackermann, Firelei Baez, Frank Bowling, Mark Bradford, John Chamberlain, Louise Bourgeois, Ed Clark, George Condo, Charles Gaines, Henry Taylor, Uman, Helene Delprat, Camille Henrot, Larry Bell, Jenny Holzer, Barbara Chase-Riboud, Harmony Korine, Guillermo Kuitca, Thomas J. Price, Winifred Rembert, Mika Rottenberg, Avery Singer, Flora Yukhnovich, Luchita Hurtado

    View Preview
  • Mendes Wood DM

    B02

    Featuring works by: Sonia Gomes, Guglielmo Castelli, Maaike Schoorel, Paloma Bosque, Patricia Ayres, Josi, Amadeo Luciano Lorenzato, Paulo Nimer Pjota, Adriano Costa, Mimi Lauter, Kishio Suga, Patricia Leite, Nina Canell, Vardda Caivano, Kasper Bosmans, Castiel Vitorino Brasileiro, ektor garcia, Naufus Ramirez-Figueroa, Paulo Nazareth, Jose Bedia

    View Preview
  • Sow & Tailor.

    -

    Featuring works by: Javier Ramirez

    View Preview
  • Tina Kim Gallery

    E08

    Featuring works by: Pacita Abad, Ghada Amer, Davide Balliano, Gimhongsok, Ha Chong-Hyun, Suki Seokyeong Kang, Kang Seok Ho, Lee Seung Jio, Maia Ruth Lee, Mire Lee, Minoru Niizuma, Park Seo-Bo, Tania Pérez Córdova, Suh Seung-Won, Jennifer Tee

    View Preview
  • CLEARING

    A15

    Featuring works by: Kayode Ojo & Loïc Raguénès

    View Preview
  • Kasmin

    E14

    Featuring works by: Vanessa German

    View Preview
  • Michael Rosenfeld

    -

    Featuring works by: Beauford Delaney, Norman Lewis, Alma Thomas

    View Preview
  • Parker Gallery

    C11

    Featuring works by: Claudia Keep, Melvino Garretti, Marley Freeman, Esteban Cabeza de Baca, Judith Linhares, Lukas Geronimas, Karin Gulbran, Joseph Holtzman, Sahar Khoury, Zachary Lerner, Annabeth Marks, Gladys Nilsson, Daisy Sheff

    View Preview
  • Anthony Meier Fine Arts

    D6

    Featuring works by: Jesse Schlesinger

    View Preview
  • Canada

    C3

    Featuring works by: Katherine Bernhardt, Katherine Bradford, Marc Hundley, Xylor Jane, Sahar Khoury, Sadie Laska, Lily Ludlow, Lee Mary Manning, Elizabeth McIntosh, RJ Messineo, Luke Murphy, Ken D. Resseger, Hasani Sahlehe, Joan Snyder, Rachel Eulena Williams

    View Preview
  • Galerie Lelong & Co. -

    B7

    Featuring works by: SARAH GRILO, ANA MENDIETA, ZILIA SÁNCHEZ

    View Preview
  • Galerie Max Hetzler.

    D09

    Featuring works by: Louise Bonnet, André Butzer, William N. Copley, Ida Ekblad, Günther Förg, Walton Ford, Katharina Grosse, Liz Larner, Jake Longstreth, Beatriz Milhazes, Albert Oehlen, Richard Prince, Rinus Van de Velde, Edmund de Waal, Rebecca Warren, Grace Weaver, Emma Webster

    View Preview
  • James Fuentes.

    D11

    Featuring works by: Geoffrey Holder, Jessica Dickinson, Elsa Rensaa, Keegan Monaghan, John Ahearn, Kikuo Saito, Didier William, Nico Williams

    View Preview
  • Pace.

    D10

    Featuring works by: Robert Longo, Lyndia Benglis, Pablo Picasso, Louise Nevelson, Mary Corse, Tony Smith, Peter Hujar, Alicja Kwade, Robert Irwin, Kenneth Noland, Loie Hollowell, Lee Ufan, Maysha Mohamedi, Peter Alexander, Julian Schnabel, Mika Tajima, Joel Shapiro, Hank Willis Thomas, Tara Donovan, Torkwase Dyson, Richard Misrach, Maya Lin, Latifa Echakhch, Adrian Ghenie, Glenn Kaino, William Monk, Gordon Parks, Sui Jianguo, Paulina Olowska, Huong Dodinh, David Lynch, Grada Kilomba, Rosha Yaghmai, Fred Wilson, Prabhavathi Meppayil, Elmgreen & Dragset, Jeff Koons, Robert Nava, Li Songsong, Leo Villareal, Trevor Paglen, Brent Wadden

    View Preview
  • Quinn Harrelson Gallery

    -

    Featuring works by: Ser Serpas

    View Preview
  • Rachel Uffner

    E16

    Featuring works by: Sheree Hovsepian, Erica Mao, Curtis Talwst Santiago

    View Preview
  • 303 Gallery

    -

    Featuring works by: Rob Pruitt

    View Preview
  • Blum

    A1

    Featuring works by: Alma Allen, Theodora Allen, Tom Anholt, March Avery, Alvaro Barrington, Robert Colescott, Thornton Dial, Sam Durant, Aaron Garber-Maikovska, Mark Grotjahn, Ha Chong-hyun, Kazunori Hamana, Christopher Hartmann, Julian Hoeber, Lonnie Holley, Oliver Lee Jackson, Acaye Kerunen, Friedrich Kunath, Mimi Lauter, Tony Lewis, Florian Maier-Aichen, Eddie Martinez, Sam Moyer, Dave Muller, Yoshitomo Nara, Simphiwe Ndzube, Asuka Anastacia Ogawa, Kenjiro Okazaki, Lauren Quin, Umar Rashid, Collin Sekajugo, Peter Shear, Sebastian Silva, Magdalena Skupinska, Ryan Sullivan, Alexander Tovborg,Yuji Ueda, Zhu Jinshi

    View Preview
  • Karma.

    A9

    Featuring works by: Gertrude Abercrombie, Henni Alftan, Dike Blair, Will Boone, Peter Bradley, Ann Craven, Jane Dickson, Marley Freeman, Jeremy Frey, Sanaa Gateja, Reggie Burrows Hodges, Daniel LaRue Johnson, Paul Lee, Hughie Lee-Smith, Calvin Marcus, Keith Mayerson, Richard Mayhew, Tabboo!,  Thaddeus Mosley, Nathaniel Oliver, Woody De Othello, Ryan Preciado, Maja Ruznic, Kathleen Ryan, Alan Saret, Mungo Thomson, Carole Vanderlinden, Ouattara Watts, Xiao Jiang, Manoucher Yektai, Norman Zammitt, Luigi Zuccheri

    View Preview
  • Make Room

    F03

    Featuring works by: Yeni Mao

    View Preview
  • Ortuzar Projects

    -

    Featuring works by: Carlos Almaraz, Joey Terrill, and Roberto Gil de Montes

    View Preview
  • Petzel

    C08

    Featuring works by: Ross Bleckner, Cosima von Bonin, Isabella Ducrot, Derek Fordjour, Charline von Heyl, Sean Landers, Allan McCollum, Jorge Pardo, Stephen Prina, Jon Pylypchuk, Emily Mae Smith John Stezaker, Nicola Tyson, Austin Martin White

    View Preview
  • pt.2

    -

    Featuring works by: Muzae Sesay

    View Preview
  • David Lewis

    E14

    Featuring works by: Trey Abdella, Barbara Bloom, John Boskovich, Thornton Dial, Todd Gray, Ravi Jackson, Leah Ke Yi Zheng, Bruce Nauman, Peter Schlesinger 

    View Preview
  • Massimo de Carlo.

    A5

    Featuring works by: Diane Dal-Pra, Karin Gulbran, Jessie Homer French, Jamian Juliano-Villani, France-Lise McGurn, Paola Pivi

    View Preview
  • Ochi

    -

    Featuring works by: Lilian Martinez

    View Preview
  • Sprüth Magers

    B12

    Featuring works by: John Baldessari, Gretchen Bender, George Condo, Thomas Demand, Jenny Holzer, Anne Imhof, Robert Irwin, Astrid Klein, Barbara Kruger, Louise Lawler, Senga Nengudi, Pamela Rosenkranz, Sterling Ruby, Analia Saban, Martine Syms, Rosemarie Trockel, Nora Turato, Kaari Upson

    View Preview
  • Hannah Traore Gallery

    --

    Featured works by: James Perkins

    View Preview
  • Tiwani Contemporary

    -

    Featuring works by: Emma Prempeh, Miranda Forrester, Joy Labinjo, Umar Rashid, Claude Lawrence, Samuel Nnorom and Wura-Natasha Ogunji.

    View Preview
  • The Pit

    E20

    Featuring works by: Allison Schulnik

    View Preview
  • Alexander Gray Associates

    B5

    Featuring works by: Carrie Moyer, Ricardo Brey, Bethany Collins, Melvin Edwards, Steve Locke, Ronny Quevedo, Jennie C. Jones, Joan Semmel, Hugh Steers

    View Preview
  • Casey Kaplan

    A10

    Featuring works by: JORDAN CASTEEL

    View Preview
  • Esther Schipper -

    A13

    The Booth: Sojourner Truth Parsons

    View Preview
  • MadeIn Gallery

    D5

    Featuring works by: Su Yu-Xin, Shen Xin

    View Preview
  • Maureen Paley

    -

    Featuring works by: Gillian Wearing, Max Hooper Schneider, Paul P., Peter Hujar, Behrang Karimi, Wolfgang Tillmans, Kaye Donache, Paulo Nimer Pjota, Eduardo Sarabia, Michael Queenland, Chioma Ebinama, Fiona Connor, Reverend Joyce McDonald, Esther Pearl Watson, Maaike Schoorel, Anne Hardy, Tim Rollins and K.O.S.,

    View Preview
  • Standard (Oslo)

    A08

    Featuring works by: NINA BEIER, MATHEW CERLETTY, TORBJØRN RØDLAND

    View Preview
  • Welancora Gallery

    E6

    Featured works by: Debra Cartwright

    View Preview
  • Altman Siegel

    C6

    Featuring works by: Simon Denny, Lynn Herman Leeson, Trevor Paglen

    View Preview
  • Babst Gallery

    F7

    Featuring works by: Harry Fonseca

    View Preview
  • Jessica Silverman -

    D3

    Featuring works by: Andrea Bowers, Beverly Fishman, Hayal Pozanti, Davina Semo, Rose B. Simpson, Pae White, Margo Wolowiec and Chelsea Ryoko Wong

    View Preview
  • Nara Roesler

    C2

    Featuring works by: Maria Klabin

    View Preview
  • Nino Mier Gallery

    -

    Featuring works by: Liliane Tomasko & Otis Jones

    View Preview
  • Silverlens

    B15

    Featuring works by: Stephanie Syjuco & Jenifer K Wofford

    View Preview
  • Misako & Rosen

    -

    Featuring works by: Trevor Shimizu and Margaret Lee

    *Presented with The Green Gallery

    View Preview
  • Bortolami

    A2

    Featuring works by: Claudio Parmiggiani

    View Preview
  • David Kordansky

    B01

    Featured works by: Sam McKinniss

    View Preview